Projekt realizowany we współpracy z ABC Gallery w Poznaniu. Koncepcja i nadzór kuratorski: Katarzyna Jankowiak-Gumna

W przestrzeni publicznej nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu powstaje unikatowy na skalę kraju park rzeźby i obiektów artystycznych. W krajach Zachodniej Europy jest takich miejsc sporo, w Polsce są nadal rzadkością. Nieliczne kolekcje rzeźby w przestrzeniach publicznych są najczęściej rozproszone w przestrzeniach urbanistycznych (np. znakomita kolekcja w Elblągu), co w zasadniczy sposób utrudnia ich zwiedzanie. Jeśli projekt Visual Park będzie się rozwijać zgodnie z założeniami – Poznań ma szansę zostać wiodącym ośrodkiem promującym współczesną sztukę form przestrzennych. Zarazem przestrzeń parku nad Jeziorem Strzeszyńskim (wzorem takich ośrodków jak Luisiana pod Kopenhagą czy Kroller-Muller w Holandii)  stanie się miejscem atrakcyjnym dla turystów i obszarem niewymuszonego, naturalnego kontaktu ze sztuką i edukacji dla mieszkańców miasta.

VISUAL PARK jest przestrzenią zagospodarowaną w sposób prowokujący do świadomego, uważnego, poznawczego i krytycznego obserwowania rzeczywistości. Zainstalowane tam obiekty stanowią także element programu edukacyjnego, który jest integralną częścią  projektu.

Edukacyjny aspekt VISUAL PARK – SZTUKA PATRZENIA pozwala w niekonwencjonalny i nowoczesny sposób wiązać pozornie odległe od siebie obszary: różne dziedziny plastyki, sztukę współczesną i jej świadomy i krytyczny odbiór, biologię i ekologię (elementem projektu VISUAL PARK jest także Eko-Łąka edukacyjna).

Wszystkie obiekty na terenie Visual Park zaopatrzone są w tablice zawierające (oprócz nazwiska autora i tytułu) szereg pytań naprowadzających widza na tropy i wątki interpretacyjne i prowokujące samodzielne próby odczytania możliwych znaczeń poszczególnych prac. Uzupełnieniem tablic jest Visual Park Guide – bezpłatny przewodnik (do pobrania w ABC Gallery), gdzie widz znajdzie mapkę obiektów, szczegółowe opisy rzeźb oraz informacje o ich autorach.

 

Więcej na:

Visual Park